Červenec 2015

Děsivé ráno

30. července 2015 v 15:00 | Merlin* |  Témata týdne
Vstáváte, chcete si užít den a najednou se všechno pod vámi hroutí, protože si uvědomíte, co všechno na vás dnes čeká. líně se postavíte a málem nemůžete chodit. Nohy se lámou, ruce vržou, jakokdyby jste spali jen sekundu po únavném dni. Z rádia hrajou zase Káju Gotta a vy máte chuť vyhodit ho z okna. Loudáte se do koupelny a leknete se sami sebe v zrcadle. snažíte se nějak upravit, ale nejde to. Jdete si vypít čaj do kuchuni a zhrozíte se z hodin, které vám vzkazují, že jdete pozdě. S větrem o závod vyběhnete na ulici a najednou vám dojde, že prší a vy jste si zapomněli děštník ve škole. Utíkáte, utíkáte. Ještě to stihnu. V poslední chvíli doběhnete na zastávku. Autobus už ale odjíždí...

Strašidla ráno s námi vybíhají z postele a ničí nám ráno, večer a v noci nás otravují zkrze sny... Ošklivá stvoření.
Merlin*

Dvojče země? a zpráva o Plutu

25. července 2015 v 15:00 | Merlin* |  Moje témata
Včera obletěla svět zpráva, že NASA objevila planetu velmi podobnou Zemi... Tato zpráva, mě jako příznivce astronomie velmi nadchla.
Dvojče Země-planeta Kepler 452b je od nás vzdálena asi 1400 světelných roků (což je v přepočtu 1,324x1016 km). Obíhá kolem hvězdy Kepler 452, která je o jeden a půl miliard let starší než naše Slunce. Exoplaneta (planeta obíhající cizí hvězdu) je o 60% větší než Země a obíhá kolem své hvězdy 385 dnů. Je to slibný začátek. Ještě ale není vyhráno, NASA musí ještě planetu "zvážit", zjistit rotační osu, zjistit přítomnost kapalné vody apod. Umělecké vyobrazení Země a srovnatelné exoplanety Kepler-452b
Ještě máme co zjišťovat, ale je to slibný začátek a budeme se těšit na další výsledky.

Nedávno slavila astronomie však také další úspěch. Sonda New Horizons pořídila snímky Pluta, jeho satelitu Charona a dalších transneptunických těles. Je úžasné pozorovat tak daleký svět. Sondě a NASA blahopřeju a těším se na další výzkum cizích světů.
Pluto ze vdálenosti 45 000 km:
Merlin*

Dnešní "generace"+jít s davem

24. července 2015 v 15:00 | Merlin* |  Témata týdne
Slýchávám často spoustu narážek, že "ta naše generace je strašně zkažená" apod. V pondělí jsem to dokonce slyšel od šestadvacetiletého kluka, a to už mi přijde trochu na zamyšlení. Dneska je prostě v módě jít s davem, kluci paří hry na počítačích (ne všichni) a holky se malují jak... a fotí nic neznamenající fotky na Snapchat (ne všechny). Přijde mi to ne jako zkaženost, ale jako vývoj generace. Jednou počítače prostě musel někdo začít používat a s tím neudělám nic já, vy ani naše babičky. Život jde dál a nám se otevřel svět nepřeberných možností. Internet, chat, hry... je toho spoustu a tak jako vždy se najde někdo, kdo chce vývoj zastavit (z dějepisu Metternich). Stejně si všichni nakonec budou dělat co chtějí, vývoj půjde dál, kdo chce půjde s davem a hotovo. A řečmi, že počítačové hry jsou zlo, se nic nevyřeší.
Dalším pokrokem je uznání homosexuálů (ale to už tady bylo), eutanázie a podobné palčivé věci, které jednou museli stejně vyřešit.
Ještě se vrátí k tomu davu. Musím říct, že na naší škole se objevil takový pokrokový angličtinář... Já jsem ho minulý školní rok měl a řeknu vám, tohle je příznivce pokroku. To neznamená, že si nosí do hodiny Macbook a Iphone. Znamená to, že kdyby mohl, tak se vyhne prací s učebnicí, učí nás různými aktivitami. A testy jsou pro něj odpornou záležitostí. Chci tím říct, že kdyby ještě víc vyčníval, tak ho ze školy vyhodí a skončí pravděpodobně na pracáku. Je to asi proto risk vyčnívat z davu. Když se takový člověk najde, hned ho všichni odsuzují. Proto je dnes v každé generaci jít davem, až už je vám patnáct nebo čtyřicet osm. V angličtině tomu říkáme "Like sheeps"
K rozšíření kritiky nám pomáhá to typické čecháčkovství, kde se všechno řeší kriticky před televizí a nebo u piva a v tváří
v tvář se nikdo nepostaví.
Máme to prostě v povaze jít s davem. Ten pocit, že má někdo něco lepšího se z nás nemůže jen tak vytratit. Kritizujete počítačové hry? Zkuste si je s kamarádem/kou zahrát a potom kritizujte. Kluci konečně přiznejme, že někdy se přece jenom lepíte na holky s půl tunou make-upu. Zkuste se přiznat a možná bude svět lepším.
Merlin*

Francie 2015

22. července 2015 v 16:00 | Merlin* |  Moje témata
Na konci června se mi splnil jeden ze snů. Odjel jsem do Francie a to na šešt dní.
Nebylo to nic jiného než školní poznávací zájed a já jsem už od září vyskakoval do vzduchu a těšil se na celodenní bloumání Paříží a k večeru na rozsvícenou Eiffelovku.

Mé nikdy?

3. července 2015 v 15:00 | Merlin* |  Témata týdne
Co bych nechtěl nikdy?
Nikdy nechci začít kouřit,
protože je to děsný hnus. A hlavně to ničí zdraví.

Nikdy se nechci stát ve skupině lidí ocáskem,
který nemá vlastní názor.

Nikdy nechci zůstat na vše na světě sám,
protože je to pro mě to nejhorší co se může stát.

Nikdy nechci zůstat jako bezdomovec na ulici,
protože sám bezdomovců hrozně lituju.

Nikdy nechci být hrozně bohatý,
protože bych se ve všem přestal snažit.

Nikdy nechci svou leností zabít nějakého člověka,
protože se to mým příbuzným stalo.

Nikdy nechci zmizet ze světa,
aniž bych tu něco nezanechal.

Nikdy nechci zažít válku,
i když vím, že se zrovna jedna velká blíží.

Nikdy nechci nemít rodinu,
protože je pro mě velmi důležitá.

Nikdy nechci zemřít nešťastný.

A vy?