Duben 2014

O hudbě

26. dubna 2014 v 17:35 | Merlin* |  Témata týdne
Zřejmě první hudba vzknikla, jak nám popisuje kniha Lovci mamutů, vyluzováním zvuku přes kost.
Hudba provází člověka už od nepaměti. Hrávala se na tvrzích, hradech ,ale i kostelech.
Hudba může být smutná, doprovázená jemným hlasem nebo veselá a postupně se stupňující ve své kráse.
Já osobně vnímám hudbu jako něco nedefinujícího, jakoby to byla jiná dimenze.
Hudba je důležitou součástí filmů. Většina lidí si jí v počátku ani nevšimne, pouze sledují postavy a jejich hlas.
Myslím, že bychom jsme si hudby měli vážit, protože dokáže vytvořit tak rozmanitý svět, že je to až nepředstavitelné.

Jak si vytvořit svůj vlastní fantasy svět ?

10. dubna 2014 v 15:53 | Merlin* |  Moje témata
Jak vytvořit fantasy svět ? Není to tak lehké, jak si myslíte ! Když však vás to bude stále bavit a budete mít dávku trpělivosti, tak to půjde snadno
Mé zkušenosti ?
Svůj první fantasy svět jsem si vytvořil, když mi bylo asi osm. Podle věku rozeznáte, že to nebylo nic moc :DD. Přesto vám doporučuji začít co nejdříve, protože vy se vyvíjíte a s vámi i fantasy svět.
Má první země se jmenovala Luna a její řeky, jezera, města a hory byly pojmenovány podle mích kamarádů, největší řeka nesla mé jméno. Mohli jste tu najít Katčinu zemi, nebo Pepíkovské pohoří. Prostě to byl trapas. Mapa této země se však ztratila :((.
K Vánocům (to mi bylo deset) jsem dostal velký nelinkovaný tlustý sešit. Jednoho včera jsem do sešitu nakreslil mapu země Luny (to jméno se mi velice líbilo). Tentokrát měla členité pobřeží s množstvím ostrovů kolem. Lunu tvořilo asi patnáct zemi včetně Vinohradské CHKO nebo pralesů Tanganika. Byly tu ale i Edison- země kentaurů nebo Strašidelná země. Podle názvů uhodnete, že jsem kopíroval co se dalo. Něco jsem ale i vymyslel ! Popsal jsem ale i různé rasy. V horách žili draci a u lesů elfové.
Když mi bylo dvanáct, vytvořil jsem další svět, usoudil jsem totiž, že bych kopírovat neměl. Stránku po stránce vznikalo mé veledílo. Už jsem neopakoval, nýbrž vymýšlel. Vznikl kontinent podobný Evropě, měl však asi pět dalších Itálií. Popsal jsem rasy i kde žijí a proč. Sestavil jsem historii centrální části kontinentu. Z kontinentu jsem udělal obrovský ostrov plující v moři. V určité části vzdálenosti od pevniny jsem zasadil mlhy a za mlhami byl spád dolů. V nekonečnu za mlhami leželo Město bohů. Kamarádka chtěla vědět historii celého mého světa, a tak jednoho letního dne jsem jí povyprávěl příběh, který jsem si v těch chvílích vymýšlel.
Před nějakou dobou jsem začal tvořit svět nový. Až ho dokončím, změním názvy světů starých a všechny mé světy dám do jednoho :)
Proto vám radím začít co nejdřív, protože čím budete starší, tím více se vám váš svět nebude líbit.
Jak začít ?
Nejprve to začíná myšlenkou. Chcete napsat knihu nebo jen prostě utéct z reality. Jako první si uspořádejte myšlenky. Chcete se do toho pustit ? Máte na něco takového vůbec čas ? Máte dost fantazie ? Jste si jistí, že nebudete kopírovat ?
Jestli jste na všechny tyto otázky odpověděli ANO, tak blahopřeji, jste na to připraveni !
Kapitola 1. Druh žánru
Tohle třídění jsem si vymyslel:
a) žánr Tolkienovský: tady žijí elfové, lidé a trpaslíci, je to svět podobný našemu, až na kouzla; typickým dílem je trilogie Pána prstenů
b) žánr Artušovský: je to vlastně středověk provázený kouzly; Legenda o Artušovi
c) žánr Alenkovský: svět téměř "přeplácaný" všelijakými stvořeními, neskutečné útvary apod.; Alenka v Říši divů
d) žánr Narnijský: zvířata mluví a aktivně se zapojují do událostí; Letopisy Narnie
e) žánr Reálný: vychází z našeho světa s některými přídavky a změnami- např. řeč zvířat, skřítci atd.; Artur a Minimojové
f) žánr Váš: vymyslete si žánr vlastní !
Kapitola 2.Tvar země
Jak chcete, aby vypadal tvar vašeho světa ? Máte několik možností:
a) koule
b) zeměplocha: tady je nutné určit problematiku moře. Bude moře pomocí vodopádů padat z plochy země nebo za světem bude stín, kde se můžete lehce ztratit ?
c) neurčité: může vypadat jako brambora nebo rovná plocha s podemletými hlubinami ?
Mapa světa !!!
Je důležité si nakreslit mapu světa. I zde je nutné dodržovat nějaké pravidla. Řeky uspořádejte tak aby buď tekly z jezera nebo z hor. Kreslete zálivy, moře a snažte se nekraslit rovné linie, protože podíváteli se na mapu Země, tak vydíte že na kontinentech e přímo "přeMYSováno, a proto nevypadá rovná linie přírodně. Pokud jste "antitalent" na kreslení rukou, můžete najít spoustu programů na počítač. Můžete si stáhnout i balíček, který nahrajete do Photoshopu. Já upřednostňuji kreslení rukou, protože mi to připadá reálnější.
Kapitola 3.Rasa
Zasaďte nejprve svůj svět do nějakého období. Nejčastěji to bývá středověk nebo starověk.Pak vytvořte různé rasy. Pomůže vám k tomu výběr žánru, který jsme rozebírali v 1. kapitole. Poté u každé rasy promyslete kulturu a náboženství. Napište dějiny celého světa a máte hotovo !
Hodně štěstí při vytváření světů !!!